Menu
Lifestyle

10 błędów fotograficznych

10 błędów fotograficznych

Błędów fotograficznych, jakie popełniają (szczególnie początkujący) fotografowie, jest z pewnością więcej niż 10. Nie uda mi się w tym artykule wymienić i opisać wszystkich, ale nie taki jest jego cel. Chcę, żeby był bardzo praktyczny i w miarę krótki, dlatego nie będę zagłębiać się w niektóre (szerokie) tematy. Przedstawię Ci za to listę 10 najczęstszych, wybranych przeze mnie, błędów, których warto unikać podczas fotografowania. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie są dość łatwe do wyeliminowania!

Zaczynamy!

Krzywa linia horyzontu

Może nie jest to najgorszy błąd, jaki można popełnić podczas robienia zdjęcia, ale na pewno bardzo częsty i jednocześnie bardzo łatwy do poprawy.

Pamiętaj, by podczas robienia zdjęcia pilnować, żeby linia horyzontu w kadrze była prosta. W przeciwnym razie efekt, jaki uzyskasz, będzie bardzo niedbały. Wprawdzie można to później poprawić w każdym programie/aplikacji do edycji zdjęć, tylko po co dokładać sobie dodatkowej pracy? Poza tym stracisz w ten sposób fragment zdjęcia.

Prosta linia horyzontu na zdjęciu
DOBRZE (prosta linia horyzontu)
10 błędów fotograficznych: krzywa linia horyzontu na zdjęciu
ŹLE (krzywa linia horyzontu)

EXTRA TIP: Podczas robienia zdjęcia, na którym widać horyzont, staraj się nie umieszczać go w środku kadru (chyba że zależy Ci na podkreśleniu symetrii). Unikniesz w ten sposób nudnej, centralnej kompozycji. Zastanów się, co chcesz pokazać na zdjęciu i zdecyduj, czy lepiej wyeksponować niebo, czy ziemię.

Niezwracanie uwagi na światło

Fotografia to malowanie światłem, a więc jedną z najważniejszych rzeczy, o jakich powinniśmy myśleć podczas robienia zdjęcia, jest właśnie światło. Niby to oczywiste, a jednak nierzadko się o tym po prostu zapomina.

Najczęściej zdarza mi się dostrzec takie grzeszki:

  • Używanie zbyt silnej lampy błyskowej skierowanej bezpośrednio na fotografowany obiekt, podczas gdy tak naprawdę nie jest ona nawet potrzebna.
  • Zdjęcia z prześwietlonym fragmentem, np. niebem, na którym nie widać żadnych szczegółów.
  • Bezmyślne fotografowanie pod słońce albo w samo południe, a więc wtedy, gdy światło jest najostrzejsze i niekoniecznie jest naszym sprzymierzeńcem
Prawidłowa ekspozycja na zdjęciu
DOBRZE (prawidłowa ekspozycja zdjęcia)
10 błędów fotograficznych: zdjęcie z prześwietlonym niebem
ŹLE (prześwietlone niebo)

EXTRA TIP: Staraj się korzystać z naturalnego światła – daje ono mnóstwo możliwości. Zacznij też fotografować częściej tuż po wschodzie lub tuż przed zachodem słońca (tzw. Złota Godzina). Światło jest wtedy piękne!

Ignorowanie tła

Bohaterowie drugiego planu, wyrastające z głowy drzewa lub słupy, pstrokate i niepasujące do tematu zdjęcia kolory w tle. To tylko niektóre przykłady na to, jak łatwo zepsuć ciekawe ujęcie.

10 błędów fotograficznych: źle dobrane tło
Przykład: z głowy Michała wyrosło drzewo

Zwracaj uwagę na to, jak wygląda tło za fotografowaną przez Ciebie osobą czy obiektem. Jeżeli ktoś wchodzi Ci w kadr, nie wstydź się poprosić, by trochę się przesunął. A może to Ty zrób kilka kroków w prawo lub w lewo?

EXTRA TIP: Jeżeli nie jesteś w stanie nic poradzić na zastane tło, rozważ zastosowanie mocno otwartej przysłony (np. f/1.8, f/2.8). Ewentualnie skorzystaj z trybu portretowego w swoim aparacie lub smartfonie. Dzięki temu uzyskasz efekt rozmycia drugiego planu.

Nieudane cięcie

Przy fotografowaniu ludzi powinniśmy pamiętać o kilku ważnych regułach dotyczących kadrowania.

Ogólna zasada jest taka: unikaj cięcia w stawach. Oznacza to, że kończenie kadru na łokciu czy kolanie nie jest dobrym pomysłem. Nie obcinaj też dłoni ani stóp modelce/modelowi, bo wygląda to po prostu źle.

Jak zatem kadrować?

W przypadku klasycznego portretu najczęściej tniemy na wysokości ramion, pasa albo w granicach ud lub łydek.

Prawidłowe kadrowanie w portrecie
DOBRZE (kadrowanie w pasie)
10 błędów fotograficznych: kadrowanie na wysokości kolan
ŹLE (kadrowanie na wysokości kolan)
Prawidłowe kadrowanie: pełna sylwetka postaci
DOBRZE (widać całą sylwetkę postaci)
10 błędów fotograficznych: ucięta stopa
ŹLE (gdzie jest stopa?)

EXTRA TIP: Pamiętaj też, by dać osobie portretowanej nieco przestrzeni na zdjęciu, czyli po prostu nie kadruj zbyt ciasno.

Nieostre zdjęcia

Jeśli do robienia zdjęć używasz głównie smartfona, musisz wiedzieć, że aparat w niego wbudowany nie jest raczej zbyt inteligentny. Jeżeli chcesz uzyskać ostre zdjęcie w interesującym Cię obszarze, daj mu znać, dotykając odpowiedniego miejsca na ekranie. Wtedy wyostrzy on to, co Ty chcesz, a nie to, co sam uzna za istotne.

Przyczyną nieostrych zdjęć jest też często robienie ich w ruchu, trzymając telefon jedną ręką, a także… brudny obiektyw. Warto wyrobić sobie nawyk przecierania go przed robieniem zdjęcia. Unikniemy wtedy smug, które pojawiają się na fotkach zrobionych przy użyciu brudnego obiektywu. Nieprawidłowe ustawienie parametrów ekspozycji także może być przyczyną nieostrego zdjęcia, ale tym zajmiemy się może innym razem.

EXTRA TIP: Jeśli fotografujesz osobę, złap ostrość na jej oczach (to samo dotyczy, oczywiście, fotografowania zwierzaków). To bardzo ważne, bo odbiorca, oglądając Twoje zdjęcie, instynktownie kieruje swój wzrok właśnie na oczy modela/modelki.

Ta sama perspektywa

Naszym pierwszym odruchem podczas robienia zdjęcia jakiemuś obiektowi (lub osobie) jest zwykle ujęcie do w kadrze w całości, a najlepiej jeszcze umieszczenie na samym środku (w końcu to główny temat fotografii!). I to nie zawsze jest złe. Kłopot pojawia się wtedy, gdy nie próbujemy szukać innych, bardziej kreatywnych, rozwiązań.

Spróbuj znaleźć ciekawszą perspektywę niż ta, którą przyjmują codziennie setki innych fotografujących np. Wieżę Eiffla w Paryżu. Może z boku to, co fotografujesz, będzie wyglądało ciekawiej? A może wystarczy uklęknąć lub wejść na jakieś podwyższenie? Z bliska czy z daleka? Pion czy poziom? A może ta przechodząca pani w różowej kurtce wcale nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie – sprawi, że zdjęcie będzie ciekawsze?

Ciekawa perspektywa na zdjęciu i ukośne linie prowadzące
Przykład: Na tym zdjęciu budowla nie jest widoczna w całości, ale żabia perspektywa, ukośne linie prowadzące i człowiek sprawiają, że kadr jest ciekawy.
10 błędów fotograficznych: nudna perspektywa
Przykład: Obiekt znajduje się ciasno w centrum kadru, a zdjęcie zrobiono w pionie, co w tym przypadku dało raczej nudny efekt. Na korzyść działają natomiast ludzie – pomagają odbiorcy dostrzec skalę budowli

Nie ma czym oddychać!

O przestrzeni, jaką warto dawać fotografowanej osobie na zdjęciu, pisałam już w punkcie 4, czyli Nieudane cięcie. Chcę jednak ten temat nieco rozwinąć.

Nieuzasadnione zbyt ciasne kadrowanie nie jest najlepszym pomysłem. Warto też wiedzieć, że jeśli robimy zdjęcie komuś, kogo wzrok skierowany jest na lewo, dobrze jest wtedy z lewej strony kadru zostawić nieco więcej wolnej przestrzeni. To samo będzie dotyczyć także np. jadącego roweru czy lecącego ptaka. Kadrując w ten sposób, uzyskasz bardziej naturalny, przyjemniejszy dla oka efekt.

Przestrzeń w portrecie
DOBRZE (fotografowana osoba patrzy przed siebie i ma czym oddychać :))
10 błędów fotograficznych: brak przestrzeni w portrecie
ŹLE (fotografowana osoba patrzy w lewo i się dusi!)

Za mało zdjęć

Im bardziej doświadczony fotograf, tym większe prawdopodobieństwo, że szybko zrobi dobre zdjęcie. Im mniej doświadczony fotograf, tym większe prawdopodobieństwo, że im więcej zrobi zdjęć, to wśród nich znajdzie się to dobre.

Dlatego nie poddawaj się po jednym nieudanym kadrze. Zrób jeszcze kilkadziesiąt innych w tym samym miejscu, eksperymentując ze światłem, kompozycją, perspektywą, kadrowaniem. Gwarantuję, że efekty wkrótce bardzo pozytywnie Cię zaskoczą.

Raczej rzadko bywa tak, by pierwsze wykonane w jakimś miejscu/podczas sesji zdjęcie było tym najlepszym (choć niektórzy mogą się ze mną nie zgodzić).

Brak prostoty

Prostota jest szczytem wyrafinowania.

Szekspir

Im czytelniejsze jest Twoje zdjęcie i im mniej na nim zbędnych elementów, tym lepiej. Dotyczy to zarówno fotografowanego obiektu i jego otoczenia, jak i kolorystyki. Zbyt wiele barw wprowadza chaos, choć czasem może to być też atutem Twojego zdjęcia.

Na pewno warto zapoznać się z tzw. kołem barw tęczowych, powstałym przez ułożenie barw podstawowych (żółty, czerwony, niebieski) i pochodnych, oraz zasadami łączenia kolorów, a następnie spróbować zwrócić większą uwagę na kompozycję kolorystyczną podczas fotografowania.

EXTRA TIP: Zdjęcia monochromatyczne (czarno-białe) to świetny pomysł, gdy chcesz podkreślić kontrast, fakturę czy strukturę.

Czarno-białe minimalistyczne zdjęcie
Przykład: Prostota i minimalizm. To zdjęcie wygląda najlepiej w czerni i bieli.
Kolorowe, pozornie chaotyczne, ale atrakcyjne wizualnie zdjęcie
Przykład: Zamierzony chaos. Dużo się tu dzieje, a zdjęcie i tak wygląda dobrze

Nieznajomość aparatu

Nieważne, czy fotografujesz 3-letnim smartfonem, zgrabnym bezlusterkowcem, oldschoolowym aparatem analogowym czy w pełni profesjonalną lustrzanką cyfrową – nieznajomość sprzętu szkodzi (zupełnie jak prawa)!

Jasne, że możesz cały czas polegać na trybie AUTO, jeśli satysfakcjonują Cię efekty, jakie osiągasz. Albo po prostu wyciągać telefon, odpalać aparat i cykać zdjęcie, bez zastanawiania nad tym, czy aby na pewno wszystkie ustawienia są OK.

Jeśli jednak zależy Ci na tym, by polepszyć jakość swoich zdjęć, to jak najszybciej zacznij interesować się tym, jakie możliwości daje Ci sprzęt, który posiadasz. Przeczytanie instrukcji obsługi, eksperymentowanie, oglądanie tutoriali – oto co warto zrobić, jeśli ten etap wciąż przed Tobą 🙂

Mam nadzieję, że poradnik był dla Ciebie przydatny. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub przemyślenia, koniecznie daj znać w komentarzu.

Jesteśmy też otwarci na wszelkie Twoje sugestie odnośnie tematów, które powinny pojawić się na blogu w ramach naszej serii Fotoporady!

Chcesz być na bieżąco z podróżniczymi i fotograficznymi tipami? Obserwuj nas na naszym Instagramie – to tam pojawiają się najszybciej 🙂