Menu
Irlandia

10 rzeczy, które musisz zrobić w Dublinie

10 rzeczy, które musisz zrobić w Dublinie

Będąc w Dublinie, nie sposób nie zauważyć, że miasto to pełne jest naszych rodaków, którzy wybrali to miejsce jako cel swojej emigracji. Najczęściej używanym tutaj językiem jest angielski, ale zaraz po nim plasuje się… polski. Dopiero na trzecim miejscu znajduje się język irlandzki!

Czy warto w ogóle do Dublina przyjeżdżać w celu innym niż praca? Czy jest tu co robić, co zobaczyć?

Naszym zdaniem tak, zdecydowanie! Nie spodziewaj się jednak pięknej starówki ani stabilnej i zawsze ładnej pogody. Dublin w wielu miejscach jest szary, a czasem nawet brzydki. Na pewno nie wszystkim się tu spodoba.

To, co nas zauroczyło, to klimat, jaki panuje w tutejszych pubach, niesamowicie przyjaźnie nastawieni ludzie i pyszne jedzenie.

10 rzeczy, które musisz zrobić w Dublinie: testowanie piw w Guinness Storehouse
Testowanie piw w Guinness Storehouse

Dublin nie należy do największych europejskich stolic. Dzięki temu zwiedza się go całkiem sprawnie i szybko. Do wszystkich miejsc, które zaznaczyliśmy na poniższej mapce, możesz spokojnie dotrzeć piechotą (my właśnie w ten sposób zwiedzaliśmy miasto).

Zaczynamy! Oto nasza subiektywna lista 10 rzeczy, które musisz zrobić, będąc w Dublinie:

1. Wypić pintę Guinnessa, najlepiej w Guinness Storehouse

Dublin: Guinness Storehouse

Cena atrakcji jest dość wysoka, ale warto się skusić. Zanim wypijesz zasłużoną porcję piwka, będziesz miał okazję zwiedzić muzeum mu poświęcone. Składa się ono z 7 pięter i już na pierwszym z nich rozpoczniesz poznawanie historii browaru. Później zapoznasz się m.in. z jego składnikami, narzędziami wykorzystywanymi w produkcji, poczujesz aromaty, z jakich składa się piwo, będziesz mógł sprawdzić swoją wiedzę dot. odpowiedzialnego picia alkoholu. Na ostatnim piętrze znajduje się bar i punkt widokowy, a przy wyjściu (i wejściu) sklep ze stylowymi pamiątkami. Czas zwiedzania to ok. 2–3 h.

Cena: od 19.50 EUR

https://www.guinness-storehouse.com/en

2. Poznać historię miasta w Little Museum of Dublin

10 rzeczy, które musisz zrobić w Dublinie: Rzeka Liffey

Nawet jeśli nie jesteś fanem włóczenia się po muzeach, jest spora szansa, że to Ci się spodoba. Jest niewielkie, a przewodnik charyzmatyczny i zabawny. Zadaniem tego miejsca jest przybliżyć najświeższą historię XX-wiecznego Dublina. Znajduje się tu ponad 5000 eksponatów przekazanych przez mieszkańców miasta, a także sala poświęcona tylko i wyłącznie zespołowi U2. Na zwiedzanie będziesz potrzebować ok. 1 godziny.

Cena: 10 EUR

https://www.littlemuseum.ie/

3. Zrobić sobie zdjęcie przy pomniku Molly Malone

Dublin, pomnik Molly Malone

W samym środku Dublina, na początku Grafton Street, mieści się pomnik dość skąpo odzianej niewiasty – Molly Malone. Powstał z okazji obchodów pierwszego tysiąclecia istnienia miasta i przedstawia postać, której biografia jest owiana legendą. Mówi się, że kobieta w dzień sprzedawała ryby, nocą natomiast – własne ciało. Ile w tym prawdy – nie wiadomo, niemniej jednak piosenka pt. Molly Malone (znana też jako Cockles nad Mussels) jest bardzo popularnym utworem, który stał się nieoficjalnym hymnem Dublina, a nawet zdobył nieomal status hymnu narodowego.

4. Przespacerować się wzdłuż rzeki Liffey

Dublin, rzeka Liffey i Ha'penny Bridge nocą
Ha’penny Bridge

Liffey to jedna z trzech rzek w Dublinie, ale to właśnie ona przepływa przez jego centrum i dzieli miasto na dwie części: Northside i Southside. Spacer wzdłuż rzeki pozwoli Ci na zapoznanie się z najważniejszymi miejscami, a po drodze zobaczysz dwa słynne mosty: Ha’penny i most im. Samuela Becketta. Ten pierwszy zbudowany został w 1816 r. i zawdzięcza swą nazwę swojej historii – przez ponad 100 lat, aby skorzystać z przeprawy, trzeba było uiścić opłatę wynoszącą pół pensa. Natomiast drugi most powstał w 2009 r. i kształtem nawiązuje do harfy – symbolu Irlandii. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się w nocy.

Cena: bezpłatne

5. Dowiedzieć się, jak powstaje irlandzka whiskey w Jameson Distillery

10 rzeczy, które musisz zrobić w Dublinie: Jameson Distillery

Irlandia słynie nie tylko z piwa, ale i z whiskey. Destylarnia Jamesona pozwoli Ci odkryć najważniejsze fakty dotyczącego tego trunku. Dowiesz się, jak on powstaje, no i rzecz jasna – będziesz mógł dokonać degustacji (porównując irlandzką whiskey do szkockiej i amerykańskiej). Wszystko przedstawione jest w ciekawy sposób, absolutnie nie jest to tylko sucha, podręcznikowa wiedza – angażuje bowiem niemal wszystkie zmysły. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa ok. 45 minut. Dostępne są różne pakiety.

Cena: od 17 EUR

https://www.jamesonwhiskey.com/en-IE/visit-us/jameson-distillery-bow-st

6. Zrelaksować się w dzielnicy Temple Bar

10 rzeczy, które musisz zrobić w Dublinie: Temple Bar

Temple Bar to dzielnica, którą po prostu trzeba odwiedzić, będąc w Dublinie. Zatłoczone bary tętnią życiem, a w co drugim z nich będziesz mógł posłuchać muzyki irlandzkiej na żywo (obowiązkowo!). Przy odrobinie szczęścia pod najsłynniejszym pubem (noszącym tę samą nazwę, co dzielnica), nie będzie akurat zbyt długiej kolejki turystów, chcących zrobić sobie zdjęcie.

Cena: bezpłatne, ale wiadomo jak to w pubach bywa 🙂

7. Zjeść lunch w najstarszym pubie w Dublinie (i Irlandii!)

Dublin, The Brazen Head

Skoro już jesteśmy w Dublinie i zewsząd leje się Guinness, to właściwie dobrze byłoby wrzucić w końcu coś na ząb. My polecamy odwiedzić najstarszy w całej Irlandii pub. Nazywa się Brazen Head i można zjeść tam całkiem sporo tradycyjnych irlandzkich potraw. Aha, historia tego pubu sięga aż 1198 r.!

Cena: 12.50–16.50 EUR za danie główne

http://www.brazenhead.com/

8. Poczuć klimat jednej z najpięknieszych bibliotek na świecie

Dublin, Trinity College, Long Room

Czyli biblioteki mieszczącej się w Trinity College. Jest to największa biblioteka w Irlandii, której historia zaczęła się w 1592 r., a zbiory szacuje się na ponad 6 mln drukowanych tomów. Zwiedzanie obejmuje Long Room (czyli 60-metrowe pomieszczenie, w którym półki uginają się pod ciężarem książek) oraz pokój, w którym poznasz bliżej, a także zobaczysz na własne oczy Book of Kells – słynny rękopis z 800 r., najważniejszy zabytek chrześcijaństwa irlandzkiego.

Cena: 11–14 EUR

9. Odetchnąć w parku St. Stephen’s Green

Dublin, Park St. Stephen's Green

W ścisłym centrum miasta tuż przy najdroższym pasażu handlowym Irlandii, czyli Grafton Street, i Stephen’s Green Shopping Centre, mieści się park założony w 1627 r. jako prywatny ogród. Jest to idealne miejsce na chwilę wytchnienia podczas zwiedzania miasta. Można tu zobaczyć m.in. kilka pomników upamiętniających istotne dla historii Irlandii osoby, a także jezioro mieszczące się w południowej części parku. Wyjątkowo ciekawym miejscem jest to przeznaczone dla osób niewidomych. Znajdują się tu intensywnie pachnące rośliny, a drzewa opisane są alfabetem Braille’a.

Cena: bezpłatne

10. Odwiedzić któreś z darmowych muzeów

Dublin: widok na miasto z Guinness Storehouse

A jest w czym wybierać, bo możesz udać się np. do miejsc takich jak: Galeria Narodowa, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Archeologiczne czy Muzeum Sztuk Dekoracyjnych. Zaletą jest to, że są położone w miarę bliskiej od siebie odległości i są czynne 7 dni w tygodniu. Idealne rozwiązanie, gdy pogoda się załamie (co niestety zdarza się dość często).

Cena: bezpłatne

Co jeszcze robić w Dublinie?

Mimo licznych muzeów, znanych pubów czy parków, zawsze dobrze jest poszukać też miejsc mniej popularnych, o których nie dowiemy się od razu, wertując Internety i przewodniki.

My zawędrowaliśmy np. w ten sposób do The Crypt – intrygującego sklepu z antykami, do którego można się dostać tylko jeśli zadzwoni się domofonem, a właściciel postanowi nas wpuścić.

Dublin. The Crypt

Ciekawym miejscem jest też EPIC The Irish Emigration Museum – stosunkowo nowy obiekt, do którego niestety nie udało nam się dotrzeć, ale przy następnej wizycie na pewno to nadrobimy. Może nie jest to miejsce nieodkryte, ale wydaje się być naprawdę warte odwiedzenia! Zwłaszcza że zostało uznane za „wiodącą atrakcję turystyczną Europy” podczas World Travel Awards 2019.

Planujesz wybrać się do Dublina? A może już byłeś/aś? Dodasz coś do tej listy?

Jeśli interesują Cię przewodniki po innych europejskich miastach, sprawdź też nasze teksty o Atenach i Oslo.