Menu
Wielka Brytania

Wyspa Brownsea – tu narodził się skauting. Atrakcje + informacje praktyczne

Wielka Brytania, Dorset, Wyspa Brownsea, informacje praktyczne i atrakcje

Położona w południowej Anglii w hrabstwie Dorset, w niedalekiej odległości od turystycznego miasta Bournemouth, w którym mieszkamy, i portowego Poole. Słynie z rudych wiewiórek i tego, że to właśnie na niej odbył się pierwszy w historii obóz skautowski. Przed Wami Wyspa Brownsea – miejsce, mamy wrażenie, nie do końca doceniane, ale przez to wyjątkowo piękne i wciąż niezadeptane.

Wyspa Brownsea, szlaki piesze
Na wyspie znajdują się 3 szlaki piesze wyznaczone przez National Trust

Jak się dostać na Brownsea?

Na Brownsea możesz dostać się łodzią z Poole Quay lub Sandbanks, jednak obecnie (stan na jesień 2020) kursy z Sandbanks są zawieszone do odwołania. Bilet można kupić tylko online za pośrednictwem tej strony. Ich koszt to £17.50 dla osoby dorosłej i £9.50 dla dziecka. Bilet rodzinny kosztuje £44.50, a dla jednego dorosłego i trójki dzieci – £27.40. Na tę chwilę wystarczy kupić jeden bilet, który obejmuje zarówno opłatę za prom (rejs w obie strony), jak i wstęp na wyspę. Z powodu pandemii sytuacja jest dość dynamiczna – zasady i ceny mogą wkrótce ulec zmianie.

Uwaga! Łodzie kursują codziennie, ale tylko od połowy marca do końca października.

Każda wizyta trwa 3,5 h i obejmuje czas rejsów. Trzeba wrócić określonym promem, żeby zachować dystans społeczny. Rejs trwa 20 minut, a promy z Poole Quay kursują co godzinę. Na wyspę nie możemy zabrać psa, rowery też są zabronione.

Port Poole, prom na Brownsea Island
Promy na wyspę obsługuje Brownsea Island Ferries

Z czego słynie Wyspa Brownsea?

Brownsea to największa spośród 8 wysp w zatoce Poole Harbour. Jest własnością National Trust (północną częścią zarządza Dorset Wildlife Trust). Znaczna jej część jest dostępna dla odwiedzających, którzy mogą zobaczyć tu m.in. rude wiewiórki – a te w Anglii są niezwykłą rzadkością! Występują w zaledwie kilku miejscach w kraju, w tym na Wyspie Brownsea. Żyje ich tutaj ok. 250. Podobno są tacy, którzy nie wierzą w ich istnienie, sądząc, że są one jedynie bohaterkami pradawnych baśni i mitów 🙂 Oprócz tego na wyspie można obserwować liczne gatunki ptaków, nietrudno spotkać tu też sarny czy jelenie.

Brownsea, zwierzęta, pawie
Po Brownsea spacerują też pawie 🙂

Wyspa Brownsea to również miejsce narodzin ruchu skautowskiego. To tutaj w 1907 r. odbył się pierwszy doświadczalny obóz, w którym wzięło udział 21 chłopców. Zorganizował go brytyjski generał Robert Baden-Powell. Podczas obozu wypróbował metody takie jak np. wprowadzenie systemu zastępowego. Uważał, że skauting powinien uzupełniać luki wychowania szkolnego, rozwijając charakter, zdrowie i sprawność jednostki, a wszystko to w kontakcie z przyrodą. Skauci z całego świata do dziś przybywają na wyspę.

Port Poole, posąg Roberta Baden-Powella
Posąg Roberta Baden-Powella w porcie Poole
Wyspa Brownsea, pole namiotowe, tablice
Na Brownsea znajduje się pole namiotowe, z którego korzystają skauci z całego świata

Wyspa Brownsea – co zobaczyć?

Wyspa ma długość 2,4 km i szerokość 1,2 km – 3 h wystarczą, by spokojnie obejść ją dokoła. Tuż po wyjściu z promu widać recepcję National Trust, sklep i kawiarnię. Bardzo blisko jest też kościół, centrum informacyjne i Zamek Brownsea (niedostępny dla zwiedzających).

Wyspa Brownsea, prom

Wyspę zajmują głównie lasy, wrzosowiska, laguny i plaże. Jednak nie tylko. W jej południowo-zachodniej części znajduje się pole namiotowe, gdzie znajdziemy centrum informacyjne i kamień upamiętniający generała Roberta Baden-Powella. Stamtąd już rzut beretem do plaży, na której zobaczymy pozostałości po XIX-wiecznej fabryce ceramiki.

Wyspa Brownsea, fabryka ceramiki, plaża
W XIX w. na Brownsea funkcjonowała fabryka ceramiki – pozostałości po niej widać do dziś

Wokół wyspy wyznaczono 3 szlaki do zwiedzania – możecie się z nimi zapoznać dzięki tej mapie. Nam udało się przejść wszystkie, z wyjątkiem środkowych odcinków – zabrakło dodatkowej godziny 🙂

Wielka Brytania, Dorset, Brownsea, sarna w lesie
Brownsea jest domem dla wielu gatunków zwierząt
Wielka Brytania, Dorset, las, drzewo z sercem

Z Brownsea rozciąga się piękny widok na port Poole, okoliczne wyspy oraz wzgórza Purbeck. Podczas naszej wizyty (w sierpniu) promem płynęło z nami kilkadziesiąt osób, jednak po dotarciu na Brownsea praktycznie przestaliśmy odczuwać ich obecność – wszyscy rozpierzchli się po terenie i nie było najmniejszego problemu, by znaleźć spokojne i puste miejsce.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Chorwacja? ? A może Ameryka Północna? ?? Nic z tych rzeczy. Proszę Państwa, przed Wami południowa Anglia. Zimna, deszczowa, szara kraina, w której nie pozostaje nic innego, jak tylko przesiedzieć całe lato w pubie, bo przecież leje i wieje ? — Przedstawiamy wyspę Brownsea ? położoną w hrabstwie Dorset, w zatoce Poole Harbour. Sąsiaduje ona z dwoma miastami: turystycznym Bournemouth i portowym Poole. — I hej, Brownsea to nie jakaś tam byle jaka wyspa! Co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze, mieszkają tu rude wiewiórki (!). A w Anglii rude wiewiórki to ogromna rzadkość! Po drzewach hasają powszechnie ich szare kumpele, które zdziesiątkowały populację rudzielców. Dzisiaj w niewielu miejscach w Anglii można je spotkać i jednym z tych miejsc jest właśnie wyspa Brownsea. To właśnie tutaj niedowiarkowie mogą się w końcu przekonać, że ruda wiewiórka to nie żadna fantastyczna postać, będąca bohaterką pradawnych baśni i mitów ? — Kolejna rzecz, z której słynie to miejsce, jest znacznie ciekawsza. Otóż to wyspie Brownsea świat zawdzięcza ruch skautowski, a dokładniej – brytyjskiemu generałowi Robertowi Baden-Powellowi. To właśnie on zorganizował tu w 1907 roku pierwszy doświadczalny obóz, w którym wzięło udział 21 chłopców. Podczas obozu wypróbował metody takie jak wprowadzenie systemu zastępowego. Uważał, że skauting powinien uzupełniać luki wychowania szkolnego, rozwijając charakter, zdrowie i sprawność jednostki, a wszystko to w kontakcie z przyrodą ⛺️ — Skauci z całego świata do dziś przybywają na wyspę. Jest tu zresztą pole namiotowe, kamień upamiętniający słynny obóz, kawiarnia, kościół, jelenie, pawie, laguna, wrzosowiska, plaża, pozostałości po fabryce porcelany… Uff, pewnie mogłabym wymienić więcej! Ale na razie wystarczy. O Brownsea na pewno będzie osobny post na blogu! ? — #brownsea #brownseaisland #wildbrownsea #wildbrownseaisland #dorset #visitdorset #visitdorsetofficial #nationaltrust #uk #england #anglia #wielkabrytania #intothewild #wildbritain #podroze #podrozemaleiduze #zwiedzamy #wyspa #naszlaku #polskieblogipodroznicze #blogipodroznicze #blogpodrozniczy #blogtroterzy #globtroterzy #skauting #natureismychurch #natura

Post udostępniony przez podróże i życie w UK ??? (@hugthevagabond)

Wielka Brytania, Dorset, Wyspa Brownsea, widok na sąsiednią wyspę
Widok na zatokę Poole

Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się, że na Brownsea aż tak nam się spodoba! Sierpień, słońce, spokój, a do tego możliwość obserwacji zwierząt w ich naturalnym środowisku i niezwykła historia wyspy – taka mieszanka to przepis na udany wypad. Jeszcze tam wrócimy!

Obserwuj nas na naszym Instagramie i na Facebooku! Tam najszybciej pojawiają się zdjęcia i relacje z naszych podróży po UK 🙂