Menu
Meksyk

Cenotes na Jukatanie. Subiektywny przewodnik

Meksyk Cenotes na Jukatanie

Cenotes to obowiązkowy punkt każdej podróży po Jukatanie. Te naturalne studnie krasowe utworzone w skałach wapiennych miały dla Majów ogromne znaczenie. Oprócz tego, że były dla nich źródłem wody, to wierzono także, że prowadzą w zaświaty – są łącznikiem między nimi a krainą umarłych. Niektóre pełniły funkcję rytualną – zdarzało się, że składano tu ofiary z ludzi (głównie dzieci). Ośrodki miejskie budowano zawsze w pobliżu tych naturalnych studni, dzięki czemu dzisiaj turyści bardzo często tłumnie odwiedzają cenotes po zwiedzaniu ruin miast Majów.

Cenotes na Jukatanie: cenote Ik-Kil
Cenote Ik-Kil

TROCHĘ HISTORII

W wielkim skrócie: cenotes zawdzięczają swój wygląd zjawiskom krasowym powstałym w okresie ostatniego zlodowacenia. Jako że poziom wody w oceanach był wtedy znacznie niższy niż obecnie, następowało drążenie skał wapiennych przez kwaśne opady, a w powstałych dzięki temu tunelach wykształciły się rozmaite formacje naciekowe. Gdy poziom wody zaczął rosnąć w wyniku ocieplenia klimatu, jaskinie znowu zalała woda.

CIEKAWOSTKI O CENOTES NA JUKATANIE

Co czyni cenotes tak wyjątkowymi? Oto kilka ciekawostek z nimi związanych:

  • W Meksyku są ich tysiące (większość niezbadana), tworząc system podziemnych kanałów mających łącznie ponad 500 km długości.
  • Można je klasyfikować na różne sposoby – m.in. ze względu na położenie, przeznaczenie czy wiek. Najłatwiejszy podział dzieli je na otwarte, półotwarte, zamknięte oraz groty.
  • Korytarze jaskiń zachwycają stalaktytami, stalagmitami i stalagnatami, ale cenotes to również fauna (żółwie oraz całe mnóstwo ryb) i flora (w przypadku tych otwartych).
  • Woda w cenotes jest słodka, zimna, czysta i przejrzysta do głębokości nawet 100 m.
Jukatan, kąpiel w cenote Ik-Kil
Cenotes są bardzo czyste i w wielu z nich można się kąpać

O CZYM PAMIĘTAĆ?

  • W wielu cenotes można się kąpać, a w niektórych możliwe są też snorkeling i nurkowanie. W większości miejsc bez problemu wypożyczysz kamizelkę ratunkową oraz sprzęt do snorkelingu. Warto jednak wcześniej sprawdzić, które cenotes rzeczywiście nadają się do tej aktywności, bo są takie, w których nie zobaczysz pod wodą praktycznie nic. Jeżeli chodzi o nurkowanie, to odbywa się ono wraz z przewodnikiem.
  • Przed kąpielą w każdej cenote trzeba wziąć prysznic i zmyć z siebie balsamy i kremy.
  • Zwykle najlepszymi porami na odwiedzanie cenotes jest albo czas tuż po otwarciu, albo niedługo przed zamknięciem – oczywiście, jeśli wolisz uniknąć tłumów.

KTÓRE CENOTES NA JUKATANIE ODWIEDZILIŚMY?

GRAN CENOTE

Cena: 200 pesos (czyli ok. 34,60 zł; 1 peso to 0,17 zł)

To pierwsza cenote, którą odwiedziliśmy, więc może dlatego wspominamy ją najlepiej. Znajduje się niedaleko Tulum. Przyjechaliśmy w to miejsce ok. 15.00 i wciąż było sporo ludzi (ale do zniesienia). Dużo tu kolorowych rybek i niewielkich żółwi, a widoki zachwycają. Nagraliśmy mnóstwo filmów GoPro, bo tak jaraliśmy się tym, co widzieliśmy pod wodą.

Cenotes na Jukatanie: Gran cenote
Cenotes na Jukatanie: kąpiel w Gran cenote

CENOTE IK-KIL

Cena: 80 pesos

Ta przepiękna otwarta cenote należy do najbardziej popularnych, więc trudno oczekiwać tu ciszy i spokoju. Podobno najlepiej przyjechać rano, zanim turyści odwiedzający pobliskie Chichen Itza zrobią na nią masowy nalot. My zrobiliśmy dokładnie na odwrót, bo niestety inaczej nam nie pasowało, i pojawiliśmy się tutaj właśnie po odwiedzeniu kompleksu Chichen Itza. Było głośno. Było tłoczno. Nie zabawiliśmy tu długo. Maska do snorkelingu raczej Ci się nie przyda, ale możesz skusić się na skok do wody ze skalnej platformy. Poza tym wapienne ściany wokół wody porasta bujna roślinność, co wygląda naprawdę nieźle.

Cenotes na Jukatanie: Ik-Kil
Ik-Kil cenote
Ik-Kil cenote i turysci

CENOTE SUYTUN

Cena: 75 pesos

To jedna z najbardziej instagramowych miejscówek – bez dwóch zdań! Znajduje się niedaleko miasta Valladolid i charakteryzuje m.in. tym, że przez otwór w suficie (nie jest on naturalny, stworzyli go ludzie) wpadają tu promienie słoneczne, tworząc niesamowity efekt. O odpowiedniej godzinie padają one na kamienną platformę i szczęśliwy ten, komu udało się być tutaj we właściwym czasie i nie musiał czekać w kilkunastometrowej kolejce (jest ktoś taki?). My przyjechaliśmy o wiele później, więc nasze zdjęcia z tego miejsca odbiegają efektem „WOW” od wielu instagramowych obrazków. Cieszymy się jednak, bo podczas naszej wizyty mogliśmy swobodnie wykąpać się w tej półotwartej cenote (po 20 minutach przyjechał jednak autokar chińskich turystów i to był znak, by się ulotnić). Kamizelki są tu obowiązkowe.

Cenotes na Jukatanie: Suytun cenote
Cenotes na Jukatanie: Suytun
Suytun cenote

CENOTE SAGRADO (ŚWIĘTA CENOTE)

Cena: w cenie biletu wstępu do Chichen Itza (486 pesos)

W tej niemal idealnie okrągłej, otwartej cenote nie można się kąpać, ale i tak warto ją zobaczyć, podczas pobytu w Chichen Itza. To od niej pochodzi zresztą nazwa tego miejsca, która znaczy „u wylotu studni Itza”. W czasach prekolumbijskich pełniła ona ważną funkcję religijną i to m.in. w niej składano ofiary z ludzi ku czci boga deszczu Chaca i podziemnych bóstw. Na początku ubiegłego stulecia potwierdzono to badaniami – E.H. Thompson odkrył na jej dnie kosztowności oraz ludzkie kości.

Jukatan: Cenote Sagrado

CENOTE XTOLOC

Cena: w cenie biletu wstępu do Chichen Itza (486 pesos)

To kolejna cenote znajdująca się na terenie Chichen Itza. Tak samo jak Cenote Sagrado, ta również nie jest dostępna dla turystów – możemy oglądać ją z pewnej odległości. Jest nieco mniejsza i służyła Majom głównie jako źródło wody.

Jukatan: Chichen Itza, Cenote Xtoloc

Zobacz też:

Strefy archeologiczne na Jukatanie. Które zobaczyć?

Co robić w Cancun?

A na naszym Instagramie znajdziesz nasze najlepsze zdjęcia, nie tylko z Meksyku 🙂