Menu
Grecja

Ateny: 5 najlepszych atrakcji

Grecja Ateny 5 najlepszych atrakcji

Nasza decyzja o 4-dniowym majowym wypadzie do Grecji, by zwiedzić Ateny, była dość spontaniczna. Skusiła nas przede wszystkim możliwość wyruszenia gdzieś wspólnie z naszymi ziomalkami, Asią i Natką. Do tego doszły supertanie bilety lotnicze i obietnica słonecznej pogody. Nie było nad czym się zastanawiać – trzeba było lecieć.

Dla prawie wszystkich z nas była to pierwsza wizyta w Atenach. Postawiliśmy więc na dość intensywne zwiedzanie (choć nie obyło się też bez chwil beztroskiego chillowania w fajnych miejscach, ale te aspekty naszej podróży opisałam tutaj). Tradycyjnie więc większość czasu spędziliśmy aktywnie – zwiedzając, oglądając, eksplorując.

Co więc warto zobaczyć w stolicy Grecji? Jak spędzić czas, zwłaszcza gdy jest mocno ograniczony? Oprócz takiej oczywistości jak spacer po Akropolu warto po prostu powłóczyć się ulicami miasta. Według nas Ateny to naprawdę ciekawe miejsce, pełne kontrastów, w którym starożytne ruiny sąsiadują z hipsterskimi dzielnicami. Ale jeśli ktoś spytałby mnie, które miejsca, z tych znanych i popularnych, polecam koniecznie odwiedzić, to oto moje subiektywne ATENY TOP 5:

1. AKROPOL + MUZEUM AKROPOLU

AKROPOL

Być w tym mieście i nie odwiedzić Akropolu? No nie wiem… Owszem, tłumy turystów, mocne słońce i brak cienia podczas zwiedzania mogą nieco odstraszać, ale będąc odpowiednio przygotowanym (krem z filtrem i wygodne buty pozwalające chodzić po kamieniach!), jest to do zrobienia.

Grecja, Ateny, Akropol

Witamy na Akropolu

Bilety kosztują sporo, bo cena normalnego to 20 EUR (nie obejmuje on jednak wejścia do Muzeum Akropolu). Istnieje też możliwość wykupienia karnetu w cenie 30 EUR, ważnego przez 5 dni. Upoważnia on do zwiedzania sześciu innych ważnych zabytków Aten (ateńskiej Agory z muzeum, rzymskiej Agory, biblioteki Hadriana, Karamejkosu z Muzeum Archeologicznym, Świątyni Zeusa Olimpijskiego oraz południowych i północnych zbocz Akropolu). My zdecydowaliśmy się na zakup biletów normalnych.

Uwagę od razu przyciągają Odeon Heroda Attyka i Teatr Dionizosa. Ten pierwszy położony jest na południowo-zachodnim stoku i zbudowany został w 161 r. n.e. Koncerty i festiwale odbywają się w nim do dzisiaj (Festiwal Ateński). Teatr Dionizosa jest natomiast jeszcze starszy, powstał w latach 342–326 p.n.e. i to właśnie tu miały miejsce premiery sztuk największych greckich dramaturgów.

Grecja, Ateny, Akropol, Odeon Heroda Attyka

Odeon Heroda Attyka

Grecja, Akropol, Teatr Dionizosa

Teatr Dionizosa

Podczas spaceru zobaczyć można także niewielką Świątynię Ateny Nike powstałą w V r. p.n.e., znany z podręczników do historii tudzież pocztówek Erechtejon ze słynnymi sylwetkami Kariatyd, a także – oczywiście – centralnie położony, górujący nad Akropolem Partenon. Ta poświęcona Atenie świątynia zbudowana została w zgodzie z porządkiem doryckim. Jest też uważana za najdoskonalszy jego przykład. Od wielu lat trwają tu prace rekonstrukcyjne, a ekipa archeologów stara się naprawić błędy popełnione przez innych w przeszłości. Niestety, obecnie największym zagrożeniem dla Partenonu (oprócz trzęsień ziemi) są kwaśne deszcze, które rozpuszczają marmur.

Grecja, Ateny, Akropol, Erechtejon

Erechtejon

Grecja, Akropol, Partenon

Partenon

PUNKTY WIDOKOWE

Akropol to także świetny punkt widokowy. Widać z niego wszystkie miejskie wzgórza, a także m.in. Świątynię Zeusa Olimpijskiego czy Łuk Hadriana. Co więcej, nieopodal mieści się Areopag – wapienne wzgórze o wys. 115 m n.p.m. (dziś jest to goła skała, ale kiedyś u jej podnóża znajdowała się świątynia boga wojny – Aresa), na które zdecydowanie polecamy się wybrać. Jest stąd świetny widok na Akropol.

Grecja, Ateny, Akropol, panorama miasta

Grecja, Ateny, Akropol

MUZEUM AKROPOLU

Warto rozważyć też wizytę w Muzeum Akropolu, nawet jeśli nie jest się wielkim fanem muzeów. Nowy gmach otwarty został w 2009 r. i znajduje się w odległości ok. 300 m od Partenonu. Na trzech kondygnacjach mieści się ok. 4 tys. unikalnych artefaktów, a zobaczyć można np. przedmioty codziennego użytku pochodzące z okresu od XXX do VI w. p.n.e., a także elementy dekoracyjne ze świątyń. My polecamy.

Aktualne ceny i więcej informacji o tym muzeum znajdziecie tutaj.

2. ZMIANA WARTY PRZED GROBEM NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA

Pod Parlamentem, a dokładniej przed Grobem Nieznanego Żołnierza, o każdej pełnej godzinie przez całą dobę oglądać można widowiskową zmianę warty. Żołnierze Gwardii Prezydenckiej w jedwabnych plisowanych spódniczkach (fustanellach) i białych getrach z doczepionymi pomponami, stawiają specyficzne, perfekcyjnie wyćwiczone kroki. Ogólne wrażenie jest następujące: nie wiadomo, czy więcej w tym wszystkim patosu, czy groteski. A wszystko to za sprawą niecodziennego połączenia. Poważne, pełne skupienia i dumy twarze żołnierzy kontrastują z wykonywanymi przez nich specyficznymi ruchami i gestami. Zresztą, zdjęcia mówią same za siebie.

Grecja, Ateny, parlament

Siedziba Parlamentu Grecji

Grecja, Ateny, zmiana warty pod parlamentem

Grecja, zmiana warty pod parlamentem

3. STADION PANATENAJSKI

Obiekt w kształcie podkowy, w którym dzisiaj zmieściłoby się nawet do 80 tys. widzów, zbudowano w IV w. p.n.e. Był on areną igrzysk panatenajskich, które odbywały się tu co cztery lata. W II w. p.n.e. Herod Attykus odnowił stadion i pokrył go białym marmurem pentelickim. W czasach rzymskich organizowane w tym miejscu były krwawe widowiska, nieznane starożytnym Grekom, a Turcy wykorzystywali zabytkowy obiekt jako kamieniołom marmuru. W 1896 r. zainaugurowano tu pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie i z tej okazji stadion został ponownie pokryty marmurem.

Ostatnia renowacja obiektu, która przywróciła mu dawny blask, została przeprowadzona w 2004 r. przed igrzyskami olimpijskimi. Po zakończeniu olimpiady stadion został zamknięty i obecnie można go oglądać przez niewysokie ogrodzenie. My polecamy przespacerować się wokół niego i poszukać dobrych miejsc widokowych. Jeżeli komuś zależy, by stanąć na bieżni lub przejść się tunelem wydrążonym w skale, przez który na obiekt wchodzili uczestnicy igrzysk, może wykupić bilet wstępu. My tego nie zrobiliśmy, bo zadowolił nas w pełni widok z dystansu.

Grecja, zwiedzanie Aten

Stadion Panatenajski

Grecja, Ateny, Stadion Panatenajski

Stadion Panatenajski

4. PLAC MONASTIRAKI

Monastiraki to dzielnica, na której wcześniej czy później znajdzie się chyba każdy odwiedzający Ateny. Usytuowana w pobliżu największej atrakcji stolicy (Akropolu) sama w sobie jest swego rodzaju atrakcją – handlową, ale też kulturalną. Ruchliwy plac Monastiraki to brama do ogromu sklepików, butików i kafejek. Co niedzielę odbywa się tu pchli targ, na którym podobno da się znaleźć niemal wszystko. My nie mieliśmy okazji tego sprawdzić, ale mogliśmy przyjrzeć się dwóm budynkom stojącym tuż przy placu: meczetowi Tzistarakis oraz kościółkowi Pantanassa. Ten pierwszy powstał w 1759 r. i jest pozostałością po panowaniu tureckim. Dziś znajduje się tu Muzeum Greckiej Sztuki Ludowej. Natomiast drugi pochodzi z XVII w. i stoi na miejscu pierwotnie znajdującego się tu kościoła z X w., a wewnątrz znajdują się efektownie malowane wnętrza.

Grecja, Ateny, Plac Monastiraki

Plac Monastiraki

5. WZGÓRZE LIKAVITOS

Likavitos (Likawitos, Lycabettus) jest najwyższym wzniesieniem w mieście (277 m). Można się na nie dostać pieszo lub kolejką torową. Na szczycie znajduje się kościółek Agios Georgios (św. Jerzego). Wzniesiony został w XIX w. na miejscu starego bizantyjskiego kościoła Profitis Ilias (pod wezwaniem proroka Eliasza). Nieco niżej znajduje się kilka barów i restauracji oraz odkryty teatr, w którym w sezonie letnim odbywają się przedstawienia i koncerty. Widok ze wzgórza jest świetny – nawet mimo smogu można podziwiać stąd niemal całe Ateny. Idealne miejsce na zwieńczenie pobytu w mieście!

Grecja, Ateny Wzgórze Likavitos

Kościół Agios Georgios (św. Jerzego)

Grecja, Ateny, Wzgórze Likavitos

Widok na Ateny ze Wzgórza Likavitos